A doua victorie în finală pentru baschetbaliștii noștri

U-Banca Transilvania și-a adjudecat al doilea meci al finalei Ligii Naționale. Jucătorii noștri au reușit să o învingă din nou pe CSM CSU Oradea, într-o partidă disputată marți seara, la BTarena. Scorul final al duelului a fost 74-69, iar seria se va muta în weekend la Oradea.

Confruntarea s-a dovedit a fi mai dificilă decât jocul de duminică. Trupa lui Cristian Achim a intrat montată pe teren, iar reușitele de la distanță le-au dat încredere bihorenilor. Jonathan Arledge și-a desprins colegii la 10-19, însă ne-am apropiat mai târziu la 4 lungimi grație lui Patrick Richard. Până la urmă, CSM a terminat sfertul în avantaj, 22-26.

În actul secund, Kris Richard a scuturat plasa de la mare distanță, forțându-l pe Mihai Silvășan ceară time-out la scorul de 27-36. Am alergat după egalare, numai că leii au găsit resursele necesare să intre la cabine în avantaj, 36-42. Odată revenită de la vestiare, U-Banca Transilvania a oferit un baschet în viteză. De cele mai multe ori, Emi Cățe a înscris cu succes din fața adversarilor, astfel că cele două formații au mers cap la cap. În sfertul patru, Patrick Richard a izbutit un coș important, 65-57, Cristian Achim solicitând imediat time-out. Chiar și așa, U-Banca Transilvania nu a pierdut controlul meciului și a obținut un rezultat pozitiv.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Este o victorie importantă, conducem cu 2-0. Nu contează scorul obținut. Evident că nu mă așteptam la o diferență atât de mare astăzi, cum a fost duminică. Le-am spus asta băieților. Jocul nostru ofensiv nu a funcționat extrem de bine. În apărare am reușit în repriza a doua să câștigăm niște mingi și să nu îi lăsăm să marcheze coșuri ușoare. De altfel, au înscris doar 69 de puncte, ceea ce este foarte bine. Trebuie să corectăm niște lucruri și să avem altă mentalitate dacă vrem să câștigăm la Oradea. Va fi mult mai greu, trebuie să arătăm altă față și să nu mai pierdem lupta la recuperări. Indiferent cum ne simțim sau ce se întâmplă în ziua respectivă, trebuie să găsim soluții să învingem.

Emanuel Cățe, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci mult mai greu, ne așteptam. Sincer, diferența de 31 de puncte din primul meci nu este cea reală între cele două echipe. Ei sunt o formație foarte bună, vor lupta până la capăt. Noi ne-am păstrat cumpătul și am găsit soluții în situațiile grele. Nu mă gândesc la lupta pivoților, eu vreau să îmi fac treaba cât se poate de bine și acolo sub coș e locul meu de acțiune. Știm că ne-am fructificat șansele de acasă, dar ne așteptăm la un meci mult mai greu la Oradea. Ne vom analiza greșelile, pentru a oferi un joc pe măsură la Oradea.