Prima victorie pentru U-Banca Transilvania în Play-Off

U-Banca Transilvania a inaugurat seria cu Dinamo București printr-o victorie. Clujenii au câștigat primul meci din BTarena cu scorul de 87-68, revenind totodată de la o diferență de 21 de puncte.

Echipa din capitală a venit pe terenul nostru hotărâtă să producă o mare surpriză. Conduși de către veteranul Andrei Mandache, câinii au profitat de startul slab de meci al clujenilor, marcând din toate pozițiile. Ștefan Grasu i-a dus pe dinamoviști la 7-17, apoi liberele lui Brandon Norfleet au făcut ca tabela să indice 9-22. La rampă au ieșit și americanii adversarilor, care ne-au pus în continuare probleme. Drept urmare, Dinamo s-a desprins inclusiv la 21 de puncte, 25-46, pe finalul reprizei întâi.

Totul s-a schimbat după pauză. U-Banca Transilvania și-a turat motoarele, iar Patrick Richard și Jarell Eddie au sunat trezirea. De altfel, triplele lui Eddie ne-au readus în joc, astfel că am pus umărul la un parțial de 17-0. În sfertul decisiv ne-am instalat la cârma disputei, nu le-am mai permis oponenților să creeze în ofensivă și până la final am obținut o victorie clară.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Aș spune că am început cu stângul, era să cădem în prăpastie. Trebuie să mai și glumim după un astfel de meci, în care evident că nu am fost mulțumiți. Probabil au fost cele mai proaste 20 de minute ale sezonului, i-am și subestimat. Sunt convins că acum am înțeles că fără o mentalitate puternică nu avem cum să jucăm un baschet de calitate. Trebuie să fim agresivi, să alergăm și să recuperăm. Din păcate, în prima repriză nu am arătat asta. Apoi s-a schimbat mentalitatea, am primit doar 22 de puncte și am fost echipa pe care o cunoaște toată lumea.

Jarell Eddie, jucător U-Banca Transilvania

În prima repriză am început moale, ei au fost mai agresivi, ne-au făcut să pierdem mingi. Am ratat multe aruncări, dar în repriza a doua totul s-a schimbat. M-am simțit bine pe teren, mă bucur că am înscris și le mulțumesc colegilor pentru pase. Nu aș spune că i-am subestimat pe dinamoviști, pur și simplu au jucat foarte bine. Noi am putut să întoarcem soarta jocului. Nu am renunțat la luptă, am continuat să jucăm. Va fi un nou meci greu, sper să jucăm mai bine vineri.