Dacă luni, 5 august, a fost reunirea echipei de seniori, în perioada imediat următoare toate echipele de juniori ale clubului nostru vor începe antrenamentele pentru noul sezon. 

Primii care deja s-au reunit sunt cei ce vor evolua în 2019-2020 la categoria Under 14. Echipa noastră, antrenată în acest sezon de Mihai Racovițan, a început pe 7 august pregătirea, întrucât va intra prima în focurile meciurilor oficiale. 

Generația 2006 va juca primul meci oficial în 5 septembrie chiar la Cluj-Napoca, clubul nostru găzduind primul turneu al fazei grupelor European Youth Basketball League (detalii AICI).

De luni, 12 august, încep pregătirea și echipele ce vor evolua la categoriile Under 15 (născuți în 2005, antrenor Sergiu Popa), Under 16 (2004, antrenor Horia Pascu), Under 17 (2003) și Under 18/Liga I (2002). 

Echipa noastră de Under 17 va juca în campionatul intern Under 18 și în EYBL sub comanda lui Milorad Perovic

În Liga I, antrenorul Răzvan Cenean va avea la dispoziție generația 2002, completată cu câțiva jucători de la 2003, urmând ca și această echipă să beneficieze de participare la competiții internaționale.  

Ultimii vor trece la treabă pe 19 august cei mai mici dintre sportivii noștri, respectiv generația 2007, ce va evolua în noul sezon sub comanda lui Mihai Popa la categoria Under 13. 

Reamintim că U-BT va participa în acest an cu patru echipe la EYBL, competiția continentală dedicată juniorilor organizată sub egida FIBA (detalii AICI).