Echipele noastre de Under 13 au disputat în acest week-end jocurile contând pentru Etapa a 7-a a Campionatului Național. 

U-BT 1 (antrenor Mihai Popa) a jucat la Brașov meciurile din Grupa D1, reușind o victorie cu LPS Târgu Mureș și cedând, din nou, în fața gazdelor de la ACS Transilvania Brașov.

  • Rezultatele echipei noastre:
    • ACS Transilvania Brașov – U-BT 1 Cluj-Napoca 48-38
    • U-BT 1 Cluj-Napoca – LPS Târgu Mureș 76-48

U-BT 1 rămâne, așadar, în prima grupă valorică și acumulează încă 8 puncte pe care le adaugă celor 36 în Clasamentul General al Grupelor C-D.

U-BT 2 Cluj-Napoca (antrenor Flavius Lăpuște) a găzduit Grupa C4, învingând ambele adversare, respectiv CSȘ Viitorul Cluj-Napoca și CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu.

  • Rezultatele echipei noastre
    • CSU Constantin Brâncuși  – U-BT 2 Cluj-Napoca 23-70
    • U-BT 2 Cluj-Napoca - CSȘ Viitorul Cluj-Napoca 52-40

U-BT 2 contabilizează, astfel, încă 3 puncte în clasament, având în total 17 și va evolua în grupa a 3-a valorică în runda a 8-a. 

CLASAMENTE

  • Campionatul Național U13 2019-2020
  • Etapa 7 U13 Grupa D1
# Echipa P W L F-A PTS
1 Transilvania Brașov U13 2 2 0 104-79 4
2 U-BT 1 Cluj U13 2 1 1 114-96 3
3 LPS Mureș 2 0 2 89-132 2
  • Campionatul Național U13 2019-2020
  • Etapa 7 U13 Grupa C4
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 2 Cluj U13 2 2 0 122-63 4
2 Viitorul Cluj U13 2 1 1 87-60 3
3 C.S.U. Constantin Brâncuși Târgu Jiu U13 2 0 2 31-117 2

Pentru calificarea la Turneul Final se vor disputa 10 etape (incluzând aici etapa preliminară). După fiecare etapă, echipele primesc un număr de puncte în funcție de locul ocupat în grupele valorice, existând un clasament general împărțit pe două zone geografice (Grupele A și B, respectiv C și D). 

În următoarele etape, câștigătoarele grupelor valorice 1 vor primi 9 puncte, locurile doi 8 puncte, iar ultimele clasate 7, la fel ca formațiile care câștigă grupele valorice 2. În acestea, locul secund primește 6 puncte și locul al treilea 5. Tot 5 primesc câștigătoarele grupelor valorice 3, 4 puncte vor fi acordate locului al doilea și trei puncte pentru ultimul loc. În mod similar, în ultima grupă valorică se vor acumula trei puncte la câștigătoarea grupei, două la ocupanta locului secund și unul pentru ultimul loc. 

Se vor califica la Turneul Final primele patru echipe din cele două clasamente generale regionale (așadar, 4 din Grupele A și B și 4 din C și D).