Echipa de Under 16 a clubului nostru (antrenor Horia Pascu) a reușit, în acest sezon, cea mai bună participare în European Youth Basketball League (EYBL). În ciuda deselor probleme de efectiv, o serie de jucători suferind accidentări de lungă durată, echipa a fost la un pas de calificarea în Play-Off-ul EYBL și se află pe pozitie calificantă pentru Turneul Final 1A al Campionatului Național. 

Generația 2004 a terminat Grupa B a EYBL pe poziția a 4-a, la egalitate cu ocupanta locului al treilea, având patru victorii și 3 înfrângeri. A fost una dintre cele mai echilibrate grupe din competiția continentală, U-BT având în fapt cinci victorii, însă Basket Academy Perugia s-a retras la mijlocul întrecerii și rezultatele au fost anulate.

Iată rezultatele obținute de juniorii Under 16 în cele două turnee, de la Cluj și din Ungaria:

  • Rezultate Cluj
    • KK Leone Ajdovščina - U-BT Cluj-Napoca 70 - 64
    • U_BT Cluj-Napoca - Zsíros Akademia Kobanya 54 - 47
    • Debreceni Kosárlabda Akadémia - U-BT Cluj-Napoca 79 - 86 
  • Rezultate Ungaria
    • TJ Dekstone Sokol Pražský - U-BT Cluj-Napoca 91 - 64
    • BC Balkan Botevgrad - U-BT Cluj-Napoca 59 - 97
    • OSE Lions Oroszlany - U-BT Cluj-Napoca 75 - 68
    • U-BT Cluj-Napoca - KK BEKO Belgrad 86 - 83

În competiția europeană, o serie de sportivi ai echipei noastre s-au remarcat prin performanțe deosebite:

  • Dragoș Lungu a fost al patrulea marcator al competiției, cu o medie de 26,5 puncte pe meci; Tudor Ștefan Somăcescu a ocupat poziția a 6-a în acedt top, cu 25 ppg;
  • Tudor Somăcescu a ocupat locul 4 în clasamentul pasatorilor, cu 6,25 reușite pe meci, în timp ce Dragoș Lungu a contabilizat 4,75 pe meci, clasându-se pe 7;
  • Dragoș Lungu a ocupat locul 6 în topul recuperatorilor, cu 12,75 mingi culese în medie pe meci, iar Tudor Somăcescu locul 10, cu 11,75 în medie;
  • Dragoș Lungu și Tudor Somăcescu s-au clasat pe 3 și, respectiv, 4 în topul eficienței, cu medii de 32 și, respectiv, 29,25;
  • Dragoș Lungu a avut a 5-a cea mai bună performanță în topul celor mai multe recuperări pe meci, cu 20 de reușite în jocul cu OSE Lions;
  • Cele 27 de pase decisive reușite de David Călin Lăpuște în competiție l-au plasat pe poziția a 14-a în clasament;
  • Tudor Somăcescu a avut a 8-a performanță a competiției în ceea ce privește eficiența maximă într-un meci, cu 41 de unități în jocul cu Debreceni; Dragoș Lungu a avut a 10-a performanță, cu 40 de unități în meciul cu Balkan;

De menționat că atât Dragoș Lungu, cât și Tudor Ștefan Somăcescu au evoluat doar în câte unul dintre cele două turnee. 

În Campionatul Național Under 16, echipa noastră a obținut până acum 12 victorii și 5 înfrângeri. Campionatul a ajuns în Faza Semifinală, echipa noastră aflându-se în acest moment pe locul 3 în Grupa 2A, cu 8 puncte (3 victorii și 2 înfrângeri), la finalul turului grupei.

Rezultatele obținute de echipa noastră în campionat:

  • Faza Semifinală
    • CSS Târgoviste - ACS U-BT Cluj-Napoca 43-63
    • ABC Laguna București - ACS U-BT Cluj-Napoca 93-66    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSS Nr 5 București 66-62
    • CS Dinamo CSS Nr 6 București - ACS U-BT Cluj-Napoca 84-64    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSM Galați 89-67    
  • Faza 2
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CS Sevlar Ploiești 80-50
    • ACS U-BT Cluj-Napoca -  ACS BC Lions Craiova 66-24    
    • CSS Nr 1 Athletic Constanța - ACS U-BT Cluj-Napoca 46-86
    • CS Sevlar Ploiești - ACS U-BT Cluj-Napoca 82-63    
    • ACS BC Lions Craiova - ACS U-BT Cluj-Napoca 50-88
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSS Nr 1 Athletic Constanța 116-32    
  • Faza 1    
    • CS SCM CSS Bega Timișoara - ACS U-BT Cluj-Napoca 40-57            
    • LPS Bihorul CSM Oradea - ACS U-BT Cluj-Napoca    76-58    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSS Viitorul Cluj-Napoca    80-52    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CS SCM CSS Bega Timișoara 80-58        
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Bihorul CSM Oradea    86-92    
    • CSS Viitorul Cluj-Napoca - ACS U-BT Cluj-Napoca    33-73

Lotul înscris de echipa noastră în acest sezon este format din sportivii Flaviu Călin Abrudean, Andrei Ioan Cupșa, Andrei Lucian Dardai, Victor Dascăl, Octavian Andrei Fărcaș, Vladimir Georgescu, Luca Dianu Gorcea, Robert-Cristian Haba, Radu Hanga, Rareș Irimia, David Călin Lăpuște, Dragoș Lungu, David Maier, Mihai Cristian Marcu, Mihnea-Toma Morar, Andrei Pallo, Vlad Petruț, Dragoș Pop și Tudor Ștefan Somăcescu. Sportivii sunt pregătiți de Horia Pascu (antrenor principal), Sergiu Popa și Mihai Racovițan (secunzi).

Vom reveni cu detalii despre situația competiției interne când acestea vor fi disponibile. 

CLASAMENT FAZA SEMIFINALĂ:

  • Campionatul Național U16 2019-2020
  • Faza Semifinală, Grupa 2A
# Echipa P W L F-A PTS
1 C.S. Dinamo C.S.Ș. 6 București U16 5 5 0 421-306 10
2 A.B.C. Laguna București U16 5 4 1 391-335 9
3 U-BT Cluj U16 5 3 2 348-349 8
4 CSȘ Târgoviște 5 2 3 296-333 7
5 C.S.Ș. Nr. 5 București U16 5 1 4 290-342 6
6 C.S.M. Galați U16 5 0 5 307-388 5