Baschetbaliștii noștri pierd pe final partida cu Cedevita Olimpija Ljubljana

U-Banca Transilvania a pierdut la mare luptă primul meci al sezonului în BKT EuroCup. Echipa noastră a fost învinsă de către Cedevita Olimpija Ljubljana cu scorul de 93-86.

Slovenii au deschis partida, apoi am răspuns prin două coșuri înscrise la rând de către Kevin Hervey. Imediat, Zach Hankins ne-a desprins la 8-2, dar slovenii s-au apropiat. Mokoka ne-a distanțat din nou la 18-11, în vreme ce D.J. Seeley a adăugat rapid patru puncte în primul sfert. Astfel, am condus cu 24-19.

Cedevita a strâns rândurile în actul secund. Robinson ne-a pus probleme prin acțiunile sale individuale, iar Stewart și Lemar au imprimat viteză în jocul adversarilor. Din păcate, nu ne-am regăsit la aruncări, multe dintre acestea fiind contestate de către defensiva trupei din Ljubljana. Brynton Lemar a marcat ultimul coș al reprizei, Cedevita intrând în avantaj, 38-46.

După pauză, cele două echipe au mers din nou cap la cap. În ciuda faptului că nu am strălucit din punct de vedere al procentajului la aruncări, baschetbaliștii noștri s-au luptat în permanență să preia conducerea. În ultimul sfert, împinși la spate de către public, Richard și compania au pus umărul la un parțial de 12-0. Mareks Mejeris și-a făcut simțită prezența în atac, iar Zavier Simpson a depășit adesea defensiva oponenților pentru a înscrie. Zach Hankins și Kevin Hervey ne-au dat speranțe pe final, ducând scorul la 86-85. Totuși, Cedevita a izbutit 8 puncte la rând și a încheiat partida.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Suntem dezamăgiți, deoarece ne doream să începem sezonul cu o victorie. Adevărul este că nu am jucat cel mai bun baschet al nostru. Au existat anumite șanse, însă cu siguranță nu aceasta este fața echipei noastre. La finalul partidei, ei au jucat mai bine decât noi și au înscris câteva aruncări grele. Trebuie să mergem mai departe, nu putem să plângem prea mult. Trebuie să vedem cum ne putem îmbunătăți jocul. Noi am fost prea moi, prea lipsiți de combativitate în multe momente ale partidei. Am avut un procentaj prost la trei puncte, ei au înscris 50%. Nu am marcat nici prea multe libere. În concluzie, nu am punctat de afară și nu am fost agresivi la pătrunderi. În zadar marchezi 86 de puncte, dacă nu reușești să te aperi la tine acasă. Trebuie să rămânem împreună, este de abia primul joc și urmează un întreg sezon. Cu siguranță avem potențial, gândiți-vă că Richard joacă la 25% din potențial, la fel și D.J. Seeley. Karel Guzman lipsește la rândul său. Cu acești trei jucători într-o formă bună, putem să facem altfel schimbările. Nu e ceva de care să ne plângem, totul face parte din baschet. Noi trebuie să găsim cele mai bune situații!